Lukostřelba není jen sport – je to cesta ke zlepšení soustředění, vnitřnímu klidu a úcta k dlouhověké lidské tradici. Ať už tě zajímá olympijská lukostřelba na dlouhé vzdálenosti, dynamika 3D střelby v přírodě nebo meditativní rytmus primitivní lukostřelby, v České republice najdeš komunitu i soutěže (téměř) každého stylu.
Proč začít s lukostřelbou?
- Lukostřelba pomáhá ke zlepšení koncentrace a tělesné koordinace
- Znižuje stres a trénuje trpělivost
- Je přstupná pro všechny věkové kategorie i tělesné dispozice
- Možnost tréninku venku i uvnitř
- Propojení s historií i přírodou
Důvody proč začít s lukostřelbou krásně popisuje v jednom ze svých videí Armin Hirmer, jedna z předních představitelů Asijské lukostřelecké školy u nás v Evropě.
Armin Hirmer | Why archery? (🇺🇸 Anglicky)
Jak začít s lukostřelbou?
Než si pořídíš první luk, je dobré (ale ne nutné!) si vybrat, jaký styl lukostřelby tě láká. Každý styl lukostřelby vyžaduje specifické vybavení, má jiné soutěžní formáty a tréningové prostředí / možnosti se občas liší.
V zásadě platí že nejlepší způsob jak s lukostřelbou začít je vzít do ruky luk a začít střílet. V lepším případě bude poblíž někdo, kdo ti ukáže jak na to a ušetří ti v budoucnu dlouhé hodiny přeúčení toho, co se zvládneš na začátku naučit špatně.
Velmi dobrý způsob jak začít s lukostřelbou je zajít na nejbližší lukostřelnici, vyzkoušet si pár stylů a následně si vybrat. Na střelnici zpravidla vždy dostaneš rychlý crash-course techniky a nakládání s lukem.
💡Bonusový typ: najdi si střelnici, kde se zaměřují na typ lukostřelby kterému se chceš věnovat. Střelnici můžeš najít v tomto seznamu. Štítky ti pomohou s orientací
Jaké existují styly lukostřelby?
Seznam stylů lukostřelby, které najdeš v tomto článku jsou:
- Primitivní lukostřelba
- Historická lukostřelba (re-enactment / living history)
- Tradiční lukostřelba
- 3D lukostřelba
- Jezdecká lukostřelba
- Kyūdo
- Bowhunting (lov lukem)
- Olympijská / sportovní / terčová a terénní lukostřelba
Poznámka ke stylům — možná si všimnete, že některé kategorie nejsou rovnocenné — např. primitivní lukostřelba v podstatě spadá pod historickou, nebo ve 3D lukostřelbě je možné střílet z různých typů luků (tradiční, primitivní, kladkový apod.). Důvod, proč jsou tyto styly rozděleny a rozepsány tak, jak jsou, je ten, že z mého pohledu k nim náleží individuální komunity střelců, kteří je považují za určující pro svou lukostřeleckou praxi.
1. Primitivní lukostřelba
Co je primitivní lukostřelba?
Primitivní lukostřelba je návratem ke kořenům lukostřeleckého umění. Používají se jednoduché dřevěné luky vyrobené z jednoho kusu dřeva (tzv. selfbow), bez jakýchkoliv moderních prvků. Šípy jsou často ručně vyráběné, se dřevěnými hroty a přírodními letkami. Střelba probíhá instinktivně – bez mířidel, pouze na základě citu, dechu a rytmu.
Pro mnoho lidí se primitivní lukostřelba stává formou meditace v pohybu. Projekty jako Stillness in Flight propojují střelbu s dechem, koncentrací a vnímáním těla jako nástroje.
Kde a jak se praktikuje?
Primitivní lukostřelba můžeš trénovat v podstatě kdekoli — v přírodě na lesních cestách, loukách nebo ve vlastní zahradě, na většině lukostřelnic (matně si spomínám, že mi jednou v Archery.cz (lukostřelnice Praha na vršku) řekli, že jsou opatrní u dřevěných luků u nich na střelnici, protože se lámou a představují značné nebezpečí. Nikdy mi ale nezakázali z luku střílet. Primitivní lukostřelba je také nevyjmutelnou součástí tradičních a historických setkání, kde si lukostřelci často vyměňují cenné zkušenosti a často vyrábějí vlastní i vybavení.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
Budeš-li se věnovat primárně lukostřelbě primitivní a budeš se chtít účastnit soutěží, tak to budou nejspíš především 3D akce nebo historické eventy.
U nás v Čechách tedy jakákoliv akce buď to zastřešovaná 3darchery.cz — MČR v 3D lukostřelbě případně akce Moravského Zemského Poháru.
Tyto akce jsou přístupné veřejnosti — stačí si zaplatit malý členský poplatek a účastnit se může prakticky kdokoliv.
Druhé seskupení, které z části má co poskytnout primitvnímu lukostřelci je ATL — Asociace Tradiční Lukostřelby. Najdeš tam primárně bandu lidí které se zajímajíndo nějaké míry alespoň o lukostřelbu tradiční a často taky nadšence do primitivní resp. historické lukostřelby.
V neposledním řade je tu portál Arroway — tu se snažím vyzdihovat primitivní a historické styly lukostřelby.
Jak začít s primitivní lukostřelbou?
Praktické tipy, know-how a konkrétní možnosti vybavení, vysvetlení techniky a podobně budou podrobně zpracovány v tomto článku.
Jak začít s primitivní lukostřelbou?
2. Historická lukostřelba (re-enactment / living history)
Co je historická lukostřelba?
Historická lukostřelba se zaměřuje na rekonstrukci lukostřelby z konkrétních historických období. Může jít o střelbu z různých luků které jsou pro tyto období specifická. Důraz je kladen na dobovou věrnost – jak u vybavení, tak u stylu střelby. Pomoc s výběrem luku, který by byl pro tebe zajímavý si můžeš například v sekci Typy luků | Primitivní a jiné luky minulosti. Lukostřelci často používají ručně vyráběné nebo replikované luky a šípy, doplněné historickým oblečením a doplňky.
Kde a jak se praktikuje?
Historická lukostřelba je součástí historických slavností, hradních festivalů, skupin historického šermu a tradičních lukostřeleckých klubů — třeba Lucistnice.cz ↗️ se základnou na zámku Kratochvíle. Historické styly lukostřelby mají svou pevnou základnu také u fanouškú living-history, kteří kladou specifický důraz na dobovou přesnost. Na lukostřelce s dobovou výbavou ale narazíš téměř na každé klasické nebo 3D lukostřelnici a taky na některých 3D závodech.
Kde koupit historický luk?
U nás v Česku se můžeš obrátit na pár lukařů, osobně doporučuji buď to Zdeňka z dílny Varangian Bowyer nebo dílnu Sagittaria. U primitivních historických luků je dobré pracovat s lukařem na přímo aby ti odladil luk dle délky nátahu a taky ideální nátahovou silou. Zajimavá je pak i možnost výberu materiálů — dřevo na luk, rohovina / dřevo na končíky nebo arrowpass, tětiva, atp.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
Soutěže s konkrétně historickým kontextem nejsou v Česku tak časté. Nejlepší výchozí bod je otevřená liga Asociace Tradiční Lukostřelby ↗️, která združuje taky příznivce historické lukostřelby. Skvělý je třeba závod Genius Loci který se odehrává přímo v areálu zámku Kratochvíle.
Jak začít s historickou lukostřelbou?
Praktické tipy, know-how a konkrétní možnosti vybavení, vysvetlení techniky a podobně budou podrobně zpracovány v tomto článku.
Jak začít s historickou lukostřelbou?
3. Tradiční lukostřelba
Co je tradiční lukostřelba?
Tradiční lukostřelba není zas tak tradiční — v praxi se nachází na pomezí mezi moderním sportem a primitivními kořeny a v podobě jak ji známe byla spopularizována někdy v 80. letech, jako renesance po vzestupě kladkového luku. Zasloužili se o to hlavně postavičky jako Fred Bear a Howard Hill — legendy amerického bowhuntingu.
Vybavení pro tradiční lukostřelbu je v podstatě moderní luk ze sklolaminátu v kombinaci se dřevem. Tyto luky jsou zpravidla rychlé, často reflexní a se střeleckým oknem. Střelci často střílejí s perfektně odladěnými karbonovými šípy. U tradiční lukostřelby se dbá na technickou jednoduchost — i když je možné střílet různými lukostřeleckými technikami (string walking, gap, atp.), nejčastěj se dle mého potkáte se středozemním úchopem a instinktivním mířením.
Kde a jak se praktikuje
Tradiční lukostřelci trénují na lukostřeleckých střelnicích, 3D tratích, v přírodě nebo na vlastních zahradách. Jde v podstatě o lukostřelbu sportovní ale bez velkého množství udělátek pro ulehčení míření. Mnoho českých klubů má pro tradiční lukostřelce samostatné tréninky i závodní kategorie — nejčastěj se tradiční lukostřelci (asi dle vzoru amerických bowhunterů) uchylují k 3D střelbě, případně lukostřelbě terénní.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
- Česká 3D liga – Největší soutěžní série 3D lukostřelby v Česku
- Moravský zemský pohár — odnož 3D série na Moravě
- Liga Asociace Tradiční Lukostřelby — ATL závody míchají prvky historické a 3D lukostřelby
Mrkni také na náš Kalendář akcí — tam určite najdeš tu, která ti bude sedět nejvíc.
Jak začít s tradiční lukostřelbou?
Praktické tipy, know-how a konkrétní možnosti vybavení, vysvetlení techniky a podobně budou podrobně zpracovány v tomto článku.
Jak začít s tradiční lukostřelbou?
4. 3D lukostřelba
Co je 3D lukostřelba?
3D lukostřelba simuluje lov ve volné přírodě – střílí se na pěnové zvířata umístěné zpravidla lese, na louce nebo kopcovitém terénu. Na rozdíl od klasické terčové střelby zde není jednotná vzdálenost ani rovný terč. Každý výstřel vyžaduje odhad, přizpůsobení techniky a trochu pohybu v přírodě.
Tento styl je ideální pro všechny, kteří chtějí střílet v přírodě, případně mají zájem trénovat na lov lukem (bowhunting) a nebo jen chtějí něco zajímavějšího než střelbu na klasický lukostřelecký terč.
Kde a jak se praktikuje
3D lukostřelba se trénuje na venkovních tratích – buď stálých, nebo dočasně sestavených pro účely závodů. Vhodná je pro všechny typy luků: tradiční, kladkové i primitivní. V Česku máme pár kvalitních 3D parkurů, některé z nich jsou otevřené celoročně.
Všechny lukostřelnice, které v Česku máme se snažím zmapovat v tomto seznamu lukostřelnic v ČR. Pokud víš o nějaké, která tam chybí určite mi dej vědět na 📧 filip.sersik@outlook.com
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
V Česku je nejrozšířenější a určitě nejrozsáhlejší 3D série závodů Českého poháru pořádaná Asociací 3D Lukostřelby ↗️. Přihlásit se může prakticky kdokoliv, kdo uhradí členský poplatek a získá tým číslo licence potřebné pro přihlášení k závodům MČR 3D. Přihlašování probíhá prostřednictvím webové aplikace ↗️.
Druhá série, které se můžeš účastnit je Moravský zemský pohár ↗️. Je rozsahově menší v počtu pořádaných akcí ako MČR.
Mimo těchto sérií jsou taky místní soutěže pořádané amatérskými spolky a nebo místnimi lukostřeleckými oddíly. Z těch, které stojí za zmínku jsou například Skalanské vejce nebo Otevřené Mistrovsví Dolného Poberouní pořádané klubem Lukostřelci Dobřichovice.
Seznam akcí pořádaných v České republice 🇨🇿 a okolí najdeš taky u nás na Arroway, konkrétně tu 👇🏻
5. Jezdecká lukostřelba
Co je jezdecká lukostřelba?
Jezdecká lukostřelba jak už samotný název napovídá, je dynamická disciplína, která kombinuje jízdu na koni s instinktivní střelbou za pohybu. Vychází z tradičních technik používaných primárně v Asii – například Skytové, Parthové, Mongloy, Maďary, nebo Turky. Luky používané pro tento styl jsou krátké, lehké a bez mířidel – ideální pro rychlé vypuštění šípu.
Cílem není jen přesnost, ale i rychlost a plynulost pohybu, rytmus a propojení jezdce, koně a zbraně. Jezdecká lukostřelba rozvíjí rovnováhu, koordinaci a ještě jiný koncentrace na rozdíl od ostatných stylů.
Kde a jak se praktikuje
Trénink začíná zpravidla na zemi – nejprve se střelba cvičí staticky, pak za chůze a nakonec za klusu a cvalu. Praktikuje se na specializovaných jezdeckých rančích, střeleckých tratích nebo taky pod vedením certifikovaných instruktorů. V Česku existují jezdecké školy a spolky (resp. kluby), které se zaměřují přímo na tento styl. Dobrý výchozí bod jsou zdroje jako Maphia Horse Archery ↗️ a nebo Equestrian Archery CZ ↗️ — najdeš tam vhodné zázemí v podobě informací, akcí a komunity.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
V České republice je pár klubů a akcí pořádaných okolo jezdecké lukostřelby. Nejvěčší zásoba závodů je zapsaná na stránkách Equestrian Archery CZ ↗️ a s jejich svolením taky v našem kálendáři akcí.
6. Kyūdo
Co je kyūdo?
Kyudo je japonské umění lukostřelby, které kombinuje precizní techniku s filozofií a vnitřním rozvojem. Na rozdíl od sportovní nebo lovecké lukostřelby není hlavním cílem zásah terče, ale dosažení dokonalé harmonie mezi tělem, lukem a myslí. Kyudo je často přirovnáváno k formě meditace v pohybu.
V Kyudu se používá tradiční japonský luk – yumi, který je velmi dlouhý, asymetrický a vyráběný z přírodních materiálů. Samotná střelba probíhá podle přesného rituálu s důrazem na postoj, dýchání a vědomé prožití každého pohybu.
Kde a jak se praktikuje?
Kyudo se většinou trénuje ve specializovaných tělocvičnách zvaných dojo, ale existují i venkovní varianty. V Česku funguje několik klubů, které jsou často napojené na mezinárodní Kyudo federace a organizují semináře s učiteli z Japonska. Nejlepší výchozí bod je Česká asociace japonské lukostřelby ↗️ — dozvíš se tam informace o praxi Kyūdo, nábor členů na další rok ↗️ a mnohé další informace. Na druhé straně republiky je pak vhodým zázemím Sakura Dojo v Ostravě ↗️.
Trénink Kyūda je vhodný pro ty, kteří hledají klidnější a hlubší přístup k lukostřelbě. Nejde jen o výsledky, ale o vnitřní proces.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
Kyūdo je primárně meditační a spirituální praxe a i když existují ve světě závody tohoto stylu, nejsem si vědom, že by nějaké probíhali v Čechách nebo v blízkém okolí. To ale neplatí pro různé semináře a workshopy — ty najdeš buď na stránkách Kyūdo asociace a nebo taky u nás v sekci Tréninky & Workshopy.
7. Bowhunting
Co je bowhunting?
Bowhunting — jak samotný název napovídá — je lov zvířat pomocí luku a šípu, tedy způsob, jakým lidé po tisíce let získávali potravu. Moderní bowhunteři kombinují tradiční dovednosti s respektem k přírodě a etikou lovu.
Na rozdíl od rekreační střelby na terč nebo 3D závodů je zde hlavním cílem efektivní a humánní ulovení zvířete, což klade vysoké nároky na přesnost, sílu, odhad a respekt k živé kořisti.
Používají se různé typy luků – od tradičních dlouhých luků po moderní kladkové luky. Velký důraz se klade na dokonalou přípravu výstroje i lovce samotného, zejména u luků tradičních — ve většině případů je totiž potřeba minimální nátahové sily luku přes 40 liber. Tato libráž už vyžaduje značnou fyzickou přípravu aby si byl lovec jistý, že zvíře zásahem skutečně třefí.
Kde lovit lukem?
V Česku je lov lukem zatím omezen legislativou a není oficiálně povolen, ale mnoho českých lukostřelců trénuje techniky bowhuntingu na 3D tratích nebo jezdí za bowhuntingem do zahraničí, například na Slovensko, do Maďarska, Polska nebo USA.
Bowhunting vyžaduje nejen střeleckou zdatnost, ale také znalosti o přírodě, stopování, etickém přístupu k lovu a respektování pravidel místních zákonů.
Pro informace o lovu lukem v Evropě můžeš navštívit portály Bowhunting ↗️ a nebo European Bowhunting Federation ↗️. Z naší literatury je to pak knížka Lovíme Lukem od Tomáše Prachaře.
8. Olympijská / sportovní lukostřelba

Co je sportovní lukostřelba?
Sportovní lukostřelba je moderní soutěžní forma lukostřelby, kterou většina lidí zná například z olympijských her. Střílí se na pevné terče s barevným kruhovým značením (tzv. FITA terče) na přesně dané vzdálenosti. Cílem je co nejvyšší přesnost a opakovatelnost zásahu.
Tento styl vyžaduje velkou technickou preciznost, ne moc velkou fyzickou kondici ale naopak schopnost soustředění pod tlakem. Je ideální pro ty, kdo chtějí systematicky zlepšovat svou výkonnost, účastnit se soutěží a měřit se s ostatními.
Kde a jak se praktikuje
Sportovní lukostřelba se trénuje na specializovaných lukostřelnicích, buď venkovních, nebo v halách (zejména v zimní sezóně). Trénink zahrnuje důslednou práci na technice i mentální trénink.
Používají se hlavně kladkové luky (compound) a olympijské reflexní luky (recurve), ale existují i soutěžní kategorie pro tradiční luky. V České republice funguje síť lukostřeleckých klubů, kde je možné začít pod vedením zkušených trenérů. Dobrý začátek je u trenérů v Archery.cz ↗️ (1. Královský Lukostřelecký Klub) který mohu doporučit z vlastní zkušenosti a nebo jakýkoli lukostřelecký klub ve tvém okolí.
Soutěže a akce (Česká republika a okolí)
Sportovní lukostřelba má propracovaný systém soutěží od místních pohárů až po mistrovství republiky. Hlavními organizátory jsou Český lukostřelecký svaz (ČLS) ↗️ a jeho jednotlivé regionální sekce.
Soutěže se dělí podle věku (mládež, dospělí, veteráni), typu luku i vzdálenosti. V halové sezóně (zimní měsíce) se střílí na 18 metrů, v letní sezóně na venkovních tratích až na 70 metrů (olympijská disciplína).
Účast na závodech je otevřená registrovaným členům svazu, ale existují i otevřené soutěže, kde si může střelbu vyzkoušet prakticky každý zájemce.